НАЈНОВО

ЖивотЗдравје

5 пијалaци кои брзо го топат салото на стомакот

Пијалоците полни со калории и шеќер можат да придонесат за создавање сало на стомакот. Затоа, важно е што точно пиете, а експертите ви посочија 5 пијалоци кои можат да го забрзаат топењето на салото на стомакот.

Пијалоци без калории

„Шеќерните пијалоци се полни со калории и можат да го зголемат шеќерот во крвта, како и количината на маснотии во стомакот. Пијалоците без калории можат да ви помогнат да согорите помалку калории на ден и да ги изгубите салото од стомакот“, вели нутриционистот Сузан Бауерман.

Најдобриот таков пијалок е дефинитивно водата, а студиите сугерираат дека со зголемување на количината на вода што ја пиете во текот на денот, можете да го забрзате метаболизмот за вашето тело да согорува масти поефикасно. Заедно со водата, најдобри пијалоци се минералните, незасладените топли и ладни чаеви и кафето.

Зелен чај

Зелениот чај содржи кофеин и катехини, биоактивни растителни соединенија. „Овие две главни компоненти можат да ја зголемат оксидацијата на мастите, односно да го забрзаат нивното согорување.

Сепак, пиењето зелен чај нема магично да ги раствори сите масти од вашиот стомак, но може да помогне“, вели нутриционистот Рејчел Дајкман.

Незасладен црн чај

Ако не ви се допаѓа горчливиот вкус на зелениот чај, тогаш постои црн чај. Богат е со фалвоноиди и е здрав за срцето и може да помогне во намалување на крвниот притисок.

Овие исти флавоноиди исто така играат голема улога во намалувањето на салото на стомакот, покажуваат истражувањата.

Кафе

Се покажа дека пиењето пијалоци со кофеин, како што е кафето, е ефикасен начин за потиснување на апетитот кај некои луѓе.

Ова може да го намали дневниот внес на калории и да го намали салото на стомакот. Дел од истражувањето покажа дека кофеинот ја стимулира термогенезата, процес кој го поттикнува нашето тело да произведува повеќе топлина и да согорува повеќе калории.

Протеински шејкови

„Протеинските шејкови исто така го намалуваат апетитот бидејќи протеините се многу заситувачки. Тие можат да помогнат во намалувањето на салото на стомакот, бидејќи луѓето имаат помала веројатност да грицкаат нешто откако ќе го испијат, а помала е веројатноста да копнеат за храна богата со јаглехидрати.

Покрај тоа, диетите засновани на протеини се покажаа како успешни во слабеењето бидејќи протеинот го спречува губењето на мускулите и го забавува метаболизмот кој се јавува поради тоа, пишува Eat this.

Поврзани новости