НАЈНОВО

ЗабаваШоубиз

Дилема за смртта на внукот на Елвис Присли кој се самоубил на брутален начин

Во 2020 година во својот дом во Калабасас – Калифорнија, Бенџамин Кио(27), син на Лиза Мери Присли и внук на легендарниот Елвис Присли, изврши самоубиство и тоа на многу брутален начин.

Имено, тој се самоуби на роденденската забава на неговата тогашна девојка. Како што објавија медиумите, соседите околу четири и пол часот наутро слушнале женски глас кој вика: „Немој така“.

Полицијата пристигнала околу шест часот и пронашла безживотно тело на дваесет и седумгодишен млад човек. Тој бил пронајден во бањата, каде што се заклучил и си пукал во главата.

Имаше многу дебати за причините за неговата постапка, а блискиот пријател на Бенџамин, музичарот Брендон Хауард изјави дека има неколку работи кои можеле да придонесат за самоубиството на неговиот пријател.

„Понекогаш се бореше со депресија, што е сериозна работа, плус пандемијата влијаеше на тоа. Посакувам да бев таму“, изјави тој за странските медиуми.

Тој истакна дека во голема мера на се влијаело и товарот на презимето Присли. Имено, младиот човек се обидувал да направи музичка кариера и во 2009 година потпишал договор со продуцентската куќа „Universal Records“ вреден пет милиони долари за издавање на пет албуми. Сепак, тоа сознание никогаш не се случи.

Тој се појави во документарниот филм за неговиот дедо „Elvis by the Presleys“, а едно од неговите ретки јавни настапи е снимено во 2017 година, кога семејството Присли се собра во Грејсленд за да ја одбележи 40-годишнината од смртта на Елвис.

„Малку е тешко кога имаш голем притисок од семејството и живееш според тоа име и имиџ. Речиси како да сте под притисок дека мора да бидете музичар, дека мора да бидете актер“, рече пријателот на Бенџамин. „Тој беше кул и многу интелигентен, многу повеќе од неговите години“, додаде Хауард.

Она што е особено застрашувачко е фактот дека славниот дедо на Бенџамин, Елвис Присли, бил пронајден во истата бања во 1977 година без никакви знаци на живот.

Лиза Мери ја продаде оваа куќа во декември 2020 година и рече дека не стапнала во неа од смртта на нејзиниот син.

Поврзани новости