НАЈНОВО

ЗабаваЗанимливости

Забавни факти за светот кои можеби не сте ги знаеле

Од скриени тајни до чудни појави, ви претставуваме неколку работи за светот кои можеби на прв поглед звучат апсурдно, но всушност излегуваат како вистинити. Ова се забавни факти за светот кои можеби не сте ги знаеле!

 Дали знаевте дека во Холандија има село без улици? Еве неколку забавни факти за светот кои можеби не сте ги знаеле:

Остров што користи пари од Покемон

Шегата на страна, малиот полинезиски остров Ниуе, суверена држава поврзана со Нов Зеланд, има валута украсена со ликовите на Дизни, Покемоните и ликовите од Војна на ѕвездите. Иако новозеландскиот долар е исто така законско средство за плаќање на островот, можете да платите за што било со овие одлични монети.

Земја без река

Земјата, со која долго време владееше династијата Ал Сауд, е една од ретките во светот која нема апсолутно никакви реки. И покрај ова, сепак вреди да се посети, но оставете го рафтингот во друга земја.

Во Етиопија секогаш сте 7 години зад светот

Исто како и Грегоријанскиот календар, етиопскиот календар го означува раѓањето на Христос како почетна точка. Сепак, според алтернативните пресметки, календарот на оваа земја доцни седум до осум години. За среќа, странците не се многу погодени од оваа разлика додека се таму. Модерната Етиопија го разбира Грегоријанскиот календар и ги користи двата календари наизменично. Но, ако ги чувате вашите сметки или сметки, отпечатениот датум може да направи да изгледа како вашето патување во оваа земја да се случило пред години.

Во Холандија има село без улици

Венеција не е единствениот град кој се движи главно со брод. Во селото Гиторн во Холандија нема улици, само пешачки патеки и преку 6 километри канали. Живописното село е исполнето со рустични колиби и опкружено со високи дрвја – исто како од бајка! Посетителите можат да кајакарат низ живописната населба или да возат велосипед по пешачките патеки.

Луѓе кои секојдневно си ги ризикуваат животите

Индонезијците очигледно се лудо храбри, со оглед на тоа што моментално во нивната земја има 127 активни вулкани. Околу милион луѓе дневно се движат во зони кои се сметаат за опасни по живот, но Индонезијците очигледно не се плашат од ерупции.

Ако не сакате комарци, повелете на Исланд

Иако во светот има повеќе од 3.000 видови комарци, Исланд воопшто ги нема. Неверојатно, се верува дека Исланд е целосно ослободен од комарци, благодарение на ниските температури и недостатокот на плитки езерца што ги сакаат комарците.

Данска има 7.000 одобрени имиња за бебиња

Данска има некои необични закони за именување на бебиња. Новите родители мора да го именуваат своето дете едно од 7.000 однапред одобрени имиња.

На аеродромот во Брисел се купува повеќе чоколада отколку на кое било друго место во светот

Сигурно сте слушнале за белгиско чоколадо. Познато е како едно од најдобрите чоколади во светот, а патниците очигледно го знаат тоа, бидејќи аеродромот во Брисел продава повеќе слатки работи отколку на кое било друго место во светот. На аеродромот секоја година се продаваат над 800 тони чоколадо.

Убавина што исчезнува

Колку и да се убави, еден ден ќе останат во минатото и нема да можеме повторно да ги видиме. Малдивите се најниската земја во светот и со подемот на водата, еден ден едноставно ќе ја нема.

Земјата на близнаците

Бенин е горд на своите близнаци, повеќе од која било друга земја во светот. На 1.000 жители има 27,9 близнаци, што во никој случај не е бројка што треба да се занемари.

Најпрометниот лифт во светот

Најпрометниот лифт во светот Поточно Париз, а уште поточно Ајфеловата кула. Сите знаеме дека е посетен и дека гужвите за него се огромни, но сепак останавме без зборови од фактот дека лифтот во кулата поминува неверојатни 110.000 километри годишно носејќи туристи!

Дали знаевте дека постои пингвин поаристократски од вас?

Еден од нашите омилени забавни факти за Европа е дека зоолошката градина во Единбург во Шкотска е дом на витез пингвин по име бригаден Сер Нилс Олав III. Тој е маскота и врховен полковник на Норвешката кралска гарда и е третиот кралски пингвин кој служи војска, пишува 24sedam.

Поврзани новости