НАЈНОВО

ЗабаваШоубиз

Кевин Спејси го враќа својот углед? – Во Торино му е врачена награда и покрај обвинувањата за сексуални злосторства

На актерот Кевин Спејси му беше врачена наградата „Stella della Mole“, која Националниот музеј за кинематографија во Торино му ја додели „како признание за неговиот естетски и авторски придонес во развојот на филмографијата“.

Спејси е добитник на престижната награда и покрај контроверзните обвинувања за сексуални злосторства што го нарушија угледот на американскиот оскаровец.
„Секако сум благословен, благодарен и понизен, а моето срце е полно што Музејот на филмски уметности и науки имаше храброст да ме покани вечерва“, рече Спејси на церемонијата на доделувањето, пренесе Ројтерс.

Спејси е добитник на многу други меѓународни награди, меѓу кои Тони, Греми и Златен глобус, но неговата кариера ненадејно заврши пред неколку години, откако повеќе од дваесет мажи го обвинија за сексуална злоупотреба.

Поврзани новости