НАЈНОВО

Рецепти

Лесна пита со јаболка: Совршен вкусен десерт

Лесната пита со јаболка е десерт кој сите го сакавме кога бевме мали, а поради тоа го има совршениот вкус на детството. Потребни ви се состојки кои обично ги имате дома, па затоа не ви треба посебна подготовка. Освен тоа, вкусот е она што ги плени сите што ќе ја пробаат оваа пита.

Состојки:

Тесто:

500 гр брашно
150 гр шеќер
1 прашок за пециво
1 ванилин шеќер
1 јајце
1,5 дл млеко
200 гр маснотии или 250 гр маргарин

Фил:

1,5 кг јаболка
150 гр шеќер
1 ванилин шеќер
1 лажица гриз

Подготовка:

Измијте ги јаболката и изрендајте ги. Во длабок сад ставете јајце, 250 гр маргарин, 150 гр шеќер, прашок за пециво и ванилин шеќер. Сè убаво измешајте, па постепено додавајте брашно и млеко додека не ја добиете саканата густина на тестото. Важно е да не се залепи за тавата. Намачкајте ја тавата за печење и посипете ја со малку брашно. И работната површина посипете ја со брашно, а потоа развлечете го тестото. Со сукало префрлете го тестото во тавата за печење. Исцедете го сокот од ренданите јаболка, додадете 150 гр шеќер, 1 лажица гриз и ванилин шеќер. Сè соединете со раце и ставете ја смесата на тестото во тавче и малку притиснете надолу. Загрејте го шпоретот на 200 степени. Постапката повторете ја со тестото и префрлете го преку филот со јаболка. Со вилушка избоцкајте го врвот од тестото. Печете 30 минути.

Поврзани новости