НАЈНОВО

Моја кујнаРецепти

Најбараниот рецепт на интернет, совршена лава колач кој ќе ве освои од прва

Засладете ги вашите непца со овој прекрасен десерт кој се подготвува брзо и лесно, а ќе ги воодушеви сите членови на вашето семејство и гости.

Состојки:

170 гр темно чоколадо

1/2 чаша путер

1 чаша шеќер

2 јајца

2 жолчки

1/3 чаша брашно

прстофат сол

1 лажичка екстракт од ванила

дополнително: путер и брашно за подготовка на калапите

овошје, сладолед или шлаг за декорација по желба

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени и подгответе ги калапите за печење (идеални се калапите за мафини или суфле).

Чоколадото и путерот растопете ги во сад поставен над тенџере со зовриена вода.

Додадете го шеќерот и добро измешајте. Додадете ги јајцата и жолчките и сè добро измешајте.

Додадете го брашното, солта и екстрактот од ванила и сè повторно добро измешајте. Калапот за печење намачкајте го со путер и посипете го со брашно. Истурете ја смесата во подготвениот калап до половина.

Во секој калап ставете по една коцка чоколадо. Потоа со смесата прелијте ја чоколадната коцка.

Печете 12-15 минути. Извадете од рерна и оставете малку да се излади. Превртете го калапот на чинија и посипете какао или шеќер во прав врз лава колачот. Послужете топло со сладолед, шлаг или свежо овошје.

Уживајте!

Поврзани новости