НАЈНОВО

ЗабаваЗанимливости

Најзгодниот и најбогатиот слаткар на светот – Дури и најголемите љубители на чоколадо не би пробале од неговите десерти, но не затоа што се лоши

Amoury Guichon e неверојатен уметник. Доколку до сега не сте имале слушнато за ова прочуено име, еве што светот раскажува за него.

Amoury е од Франција и може слободно да се каже дека е виртуоз во создавање на вкусни рецепти од чоколада. Но, освен вкусот, ова секкогаш позитивно момче со широка насмевка и тоа како знае да креира совршени скулптури кои на прв поглед не би ни претпоставиле од што се направени.

Шармантниот француски слаткар е најследен на социјалните мрежи и е светски познат по неговите фасцинантни дела извајани од чоколадо.

Не се знае многу за недвижностите што ги поседува Гуишон, ниту за луксузните предмети и автомобили што ги поседува. Сепак, може да се претпостави дека со својата заработка може да поседува дом во Лас Вегас, кој што во предградието може да чини помеѓу 1-5 милиони долари, во зависност од големината. Тој, исто така, заработил доволно како професионален слаткар за да отвори своја академија за пециво на 28-годишна возраст.

Гишон ги споделува своите рецепти во неговата книга „Уметноста на вкусот“ и патувал низ Европа и Азија за да одржува часови за тоа како да се создадат чоколадни скулптури.

Своевремено тој е и водител на позната риалити серија на Netflix ,,School of Chocolate”. Шоуто како и насловот алудира повеќе на учење на натпреварувачите отколку на натпреварување. Но, токму тоа и била целта, да се усвои знаењето кое со неверојатна трпеливост го пренесува овој млад слаткар.

Дури и најголемите љубители на чоколадо не би пробале од овие „десерти“, но не затоа што се лоши…Затоа што ни било жал да ги расипиме.

Хм…Во ред, може само малку да дегустираме.

Поврзани новости