НАЈНОВО

ЖивотПатувањa

Овде се прават најдобрите фотографии: Топ 5 најпопуларни Инстаграм атракции во Европа

Инстаграм е совршена платформа за прикажување на сите фасцинантни места што ги посетувате, а понекогаш се чини дека Инстаграм животот е совршен, особено кога гледаме инфлуенсери како ги објавуваат своите ултра фотошопирани слики од патувања.

Сепак, ништо не е совршено, но интересот за овие пет фасцинантни места е навистина голем.

Од иконски знаменитости до скриени скапоцени камења, Инстаграм е ризница на инспирација за патување, а има и голем број неверојатни локации во Европа кои се популарни кај корисниците на апликацијата.

Во оваа статија ќе ви претставиме пет од најпознатите места на Инстаграм во Европа кои можат да ве инспирираат за вашето следно патување.

Ајфеловата кула, Париз
Ајфеловата кула е една од најпопуларните светски знаменитости и мека за инстаграмџиите кои бараат иконска фотографија. Од врвот на кулата можете да видите прекрасен поглед на градот на светлината. Неговата уникатна архитектура и историја го прават совршено место за фотографирање.

За да ја избегнете гужвата и да ја снимите совршената фотографија од Ајфеловата кула, најдобро е да ја посетите рано наутро или доцна навечер. Во текот на денот, Ајфеловата кула е секогаш преполна со туристи, затоа обидете се да бидете попаметни и да се фотографирате додека повеќето туристи сè уште спијат.

Но, Ајфеловата кула не е единствената што мора да ја посетите во Париз за одлична фотографија. Посетете ги париските населби како Монмартр или Ле Мара за да ја доловите суштината на парискиот живот.

Санторини, Грција
Санторини е еден од најживописните острови во Грција, познат по својата сино-бела архитектура и прекрасните зајдисонца. Неговите драматични вулкански карпи, градовите со карпи и традиционалните бели куќи го прават совршено место за инстаграмџиите.

Најфотографираното место во Санторини е Оја, со своите легендарни сини куполи и бели згради. Фотографирајте го неверојатното зајдисонце од заливот Амуди или упатете се кон Фира за да ги истражите вулканите.

За да го доживеете Санторини како локален жител, размислете за пешачење од Оја до Фира, кое нуди непобедлив поглед на островот. Друго одлично место е селото Пиргос, сместено во средината на островот. Нуди прекрасен поглед на целиот остров, а тука има помалку туристи, па искуството е поавтентично.

Колосеумот, Рим
Колосеумот е исконскиот симбол на Рим и мора го посети секој што патува во Вечниот град. Тоа е совршено место кое нуди поглед на античката римска историја и неверојатна архитектура.

За да се избегне гужвата, Колосеумот најдобро е да се посети рано наутро или доцна попладне. Ако сакате да го фотографирате Колосеумот без гужви, одете на Римскиот форум каде што можете да го фотографирате од далечина.

Областа околу Колосеумот е преполна со прекрасни фото точки. Римскиот форум, Палатин и Арката на Константин се само некои од местата каде што можете да направите некои од најдобрите фотографии од Колосеумот.

Амстердамските канали, Холандија
Каналите во Амстердам се светски познати и со добра причина. Шармантните згради, чамци и мостови од 17 век го прават совршено место за фотографирање. Златниот час, периодот веднаш по изгрејсонцето или непосредно пред зајдисонце кога светлината е проткаена со црвени и златни тонови, нуди неверојатно осветлување и помалку гужви, што го прави најдобро време да се долови убавината на каналот.

Некои од најпознатите места на Инстаграм покрај каналите во Амстердам го вклучуваат цветниот пазар Бломенмаркт, мостот Магер Бруг и областа Јордаан. Доживејте го Амстердам како локален жител со изнајмување велосипед и возење по каналите, доловувајќи ја убавината на градот од различни перспективи.

Tower Bridge, Лондон
Лондон е еден од најпопуларните градови за посета во светот, а Tower Bridge е дефинитивно најпопуларниот мотив што можете да го најдете на Инстаграм од Лондон.

Се протега низ реката Темза, оваа импресивна зграда го привлекува вниманието на фотографите и патниците, повеќе од 120 години. Tower Bridge е совршено место за незаборавна фотографија на Инстаграм, без разлика дали е ден или ноќ.

Tower Bridge е архитектонско ремек дело и вистински симбол на Лондон. Со своите иконски кули, висечки синџири и викторијански готски стил, Tower Bridge е лесно препознатлив и омилен на Инстаграм. Мостот изгледа особено неверојатно за време на златниот час, кога сонцето заоѓа, давајќи му топол сјај што ја истакнува неговата софистицирана елеганција.

Поврзани новости