НАЈНОВО

Моја кујнаРецепти

Овесна каша со чоколадо и јаткасти плодови

Состојки:

– 50 гр овесни снегулки

– 200 мл млеко

– 50 мл сок од портокал

– 1 лажичка мед

– 2 лажици рендано темно чоколадо

– мелени или сечкани ореви, по желба, за посипување

Подготовка:

Во сад ставете ги сите состојки освен медот, јаткастите плодови и чоколадото.

Варете на умерена температура три до четири минути, додека течноста не испари.

Тргнете од шпорет и во топлата каша додадете рендано чоколадо и мед, па сè убаво измешајте.

Послужете топло и посипете со мелени или сечкани ореви по желба.

Поврзани новости