НАЈНОВО

Здрава исхранаМоја кујна

Овие четири намирници треба да се консумираат барем еднаш неделно

Храната што ја консумираме и како таа влијае на нашето здравје. Поради оваа причина, важно е да внимавате на вашата исхрана и најмногу да изберете храна од која вашето тело може да има корист. Следниве четири се такви намирници и ве советуваме постојано да ги имате во вашиот дом.

Healthybuilderz ви носи листа на намирници што треба да ги јадете барем еднаш неделно.

Јаткасти плодови

SONY DSC

Јадењето ореви барем еднаш неделно може да ви обезбеди здрава доза на влакна, есенцијални масни киселини и минерали. Влакната се важни за варењето бидејќи помагаат подолго да се чувствувате сити, пишува N1.hr.

Масните киселини, од друга страна, го штитат вашето срце од можни здравствени проблеми како срцев удар. Минералите можат да им помогнат на другите органи да функционираат правилно.

Спанаќ

Се препорачува барем еднаш неделно да се јаде зелен лиснат зеленчук како спанаќ. Спанаќот е нискокалоричен, но богат со витамини, минерали и други важни хранливи материи.

Јадете шолја од овој зеленчук барем еднаш неделно за да ги искористите хранливите придобивки од оваа храна.

Авокадо

Не заборавајте да јадете малку авокадо барем еднаш неделно бидејќи содржи многу здрави масти.

Јадењето на ова овошје сирово или во салата може да помогне да се намали нивото на холестерол, така што вашето срце е заштитено од разни болести како што се мозочен и срцев удар.

Темно чоколадо

Друга храна што треба да ја јадете барем еднаш неделно е темното чоколадо.

Оваа храна има флавоноли кои можат да ве заштитат од УВ зрачењето. Јадењето темно чоколадо исто така може да ја подобри циркулацијата на крвта, па дури и да го намали крвниот притисок.

Поврзани новости