НАЈНОВО

Моја кујнаРецепти

Посен ручек: Компири со зеленчук

Посен ручек кој ќе го обожавате…

СОСТОЈКИ:
600 гр компири
1-2 моркови
1 праз или кромид
1 пиперка
2 лажици пченкарно брашно
4-5 чешниња лук
црвена пипер
малку рузмарин
бибер
зачин
маслиново масло
листови магдонос
150 мл вода

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:
Компирите исчистете ги, измијте ги и исечкајте ги на крупни коцки.
Додајте моркови на кругови, праз на кругови, исечкана пиперка и лук.
Додајте пипер, пченкарно брашно, зачин, бибер, масло, рузмарин, магдонос и измешајте.
Ставете во намастен плех и печете на 220 степени околу еден час.

Добар апетит!

Поврзани новости