НАЈНОВО

Моја кујнаРецепти

Рецепт за чоколаден леб со банани

Чоколадото и бананата се одличен пар. Доколку подготвувате класичен леб од банана, додадете во смесата неколку капки чоколадо и уживајте во одличниот вкус. Доколку сакате уште побогат десерт, измешајте какао во прав во смесата.

Потребни состојки:
175 грама брашно
160 грама кафеав шеќер
100 грама чоколадни капки
75 грама стопен путер
20 грама какао во прав
3 зрели банани
1 големо јајце
1 лажичка екстракт од ванила
½ лажичка сода бикарбона
прстофат сол

Начин на подготовка:
1. Намачкајте го садот за печење со путер и оставете го настрана. Загрејте ја рерната на 180 степени целзиусови.

2. Изгмечете ги бананите со виљушка. Измешајте ги со растопен путер, кафеав шеќер, јајце и екстракт од ванила.

3. Во друг сад измешајте ги сувите состојки: брашното, какаото во прав, сода бикарбона и солта.

Поврзани новости