НАЈНОВО

Моја кујнаРецепти

Тестенини со фета и чери домати

Состојки:

– 500 гр фета сирење

– 500 гр свежи чери домати

– 4 лажици маслиново масло

– 1/2 лажица оригано

– 1/2 лажичка мелен бибер

– 200 гр тестенини

Подготовка:

Измијте ги чери доматите

Благо подмачкајте го огноотпорниот сад, па во средината ставете го фета сирењето, а околу него чери доматите.

Се прелива со маслиново масло и се пече на 200 степени околу половина час.

Сварете ги тестенините и исцедете ги.

По половина час извадете ги од рерна фетата и чери доматите и изгмечете ги со вилушка.

Додадете ги зачините и измешајте, па вратете ги во рерна десетина минути.

Потоа додадете ги тестенините, мешајте додека сосот не се соедини.

Послужете додека е топло.

Поврзани новости