НАЈНОВО

ЗабаваШоубиз

Што јаде Новак Ѓоковиќ: Како изгледа неговото тридневно мени?

Што јаде Новак Ѓоковиќ? На дневното мени на Новак веќе нема ќебапи, а еве како изгледа едно од неговите тридневни менија.

Прв ден:

Појадок: Пие големи количини вода, а потоа јаде 2 лажици мед; мусли (органски овес без глутен, брусница, суво грозје, семки од тиква или сончоглед и бадеми).

Ужина: крекер без глутен со авокадо и туна.

Ручек: Салата од мешан зелен зеленчук, тестенини без глутен, тиквички, аспарагус, сушени домати, веганско сирење.

Меѓуоброк: јаболко со путер од индиски ореви; диња.

Вечера: Салата од кељ, анасон, киноа и борови ореви (пињоли), инчуни или сардини; супа минестроне; филети од лосос.

Втор ден:

Појадок: Големи количини вода, 2 лажици мед; банана со путер од индиски ореви, овошје.

Ужина: тост без глутен со путер од бадем и мед.

Ручек: Салата од мешан зелен зелјест зеленчук, зачинета салата со тестенини (вклучувајќи тестенини без глутен, црвена пиперка, рукета, индиски ореви и босилек, балсамико оцет).

Меѓуоброк: Интегрални барови со овошје и јаткасти плодови.

Вечера: Салата со туна, боранија, грав канелини, рукола, туна, црвена пиперка, домат и конзервиран наут, супа од домати, печен домат.

Трет ден:

Појадок: Големи количини вода, 2 лажици мед, овес без глутен со путер од индиски ореви и банана; овошје.

Ужина: домашен хумус и јаболко.

Ручек: Салата од зелен лиснат зеленчук, тестенини без глутен со песто.

Меѓуоброк: Авокадо со крекери без глутен.

Вечера: Салата од свеж зелен лиснат зеленчук, супа од морков.

Поврзани новости