НАЈНОВО

ЗабаваЗанимливости

7 особини кои ги карактеризираат бебињата родени во февруари

Февруари е најкраткиот месец во годината, но е посебен и за бебињата, кои се слатки и креативни душички. Ако се роди мала Водолија (од 20 јануари до 18 февруари), тогаш таа ќе биде независна, бистра и креативна, додека Рибите (од 19 февруари до 20 март) се познати по својата имагинација, лојалност и сочувство.

Еве зошто треба особено да се радувате на раѓањето на детето овој месец.

Поинтелигентни се и наклонети кон образование
Истражувањата покажаа дека зимските деца се поуспешни во тестовите за интелигенција. Како што заклучија истражувачите, „општиот примерок покажа дека ‘зимските деца’ имаат повисоки резултати во антропометриските мерења на неврокогнитивните варијабли“.

Помирни се
Бебињата родени во февруари се многу посмирени од другите деца, а тоа го докажува истражување во кое учествувале 400 луѓе. Родените во зима се посмирени, имаат помалку промени во расположението и помалку бурни реакции.

Имаат изразена уметничка црта
Бебињата родени во февруари според хороскопот се Водолија или Риби, а тие два знака се поврзуваат со оригиналност и креативност. Дури и ако не верувате во астрологија, британската Канцеларијата за национална статистика откри дека луѓето родени во овој месец имаат тенденција да бидат склони кон уметност.

Имаат големи шанси да станат познати
Едно истражување покажало дека голем број познати личности се родени во знакот Водолија. Тоа се Боб Марли, Џенифер Анистон, Шакира, но и некои од најпопуларните американски претседатели како Абрахам Линколн (12 февруари) и Роналд Реган (6 февруари).

Ја сакаат својата работа
Не треба да се грижите за бебињата родени во втората половина од месецот. Истражувањето кое го спроведе порталот CareerBuilder откри дека возрасните под знакот Риби се најзадоволни од своето работно место.

Престапните бебиња се многу посебни
Шансите да се роди бебе на 29 февруари се 1:1641 (или 0,068%), што е неверојатно ретко. Ако роденденот на вашето дете е тогаш (или сте родени на овој датум), тогаш вие или вашето дете сте многу посебни.

Нивниот цвет е љубичица

Овој прекрасен цвет ја симболизира лојалноста и верноста кон вашите најблиски.

Поврзани новости