НАЈНОВО

Моја кујнаРецепти

Рецепт за ролат од мелено месо

Доколку сте во потрага по поинаков рецепт со мелено месо, погледнете го овој превкусен ролат во чија подготовка ќе уживате.

Состојки:

500 гр мелено месо,
1 јајце,
3 лажици презла или среда од стар леб,
малку млеко,
1 црвен кромид,
сол
мелена црвена перика,
бибер,
1 црвена пиперка,
300 гр гауда. (кашкавал)

Подготовка:

Потопете ја презлата или лебот во млеко. Додадете мелено месо, јајце, исечкан кромид и сите зачини. Добро измешајте ја смесата. Распоредете ја смесата во голема тава подмачкана со масло. Исечете ја пиперката по должина исто како и гаудата. Во отворот направен во средината ставете ги лентите сирење и бибер и затворете го ролатот. Се пече во рерна загреана на 200 степени.

Поврзани новости