НАЈНОВО

Моја кујнаРецепти

Солени палачинки од компири и шунка

Состојки:

– 1 кг компири

– 200 гр брашно

– 200 мл млеко

– 100 мл минерална вода

– 2 јајца

– 250 гр шунка

– 2 чешниња лук

– сол, бибер

– магдонос

– масло

– 1 лажица сув билен зачин

Подготовка:

Излупете ги компирите, ситно изрендајте ги и исцедете ги. Додадете ги брашното, млекото и шунката кои претходно сте ги исечкале на мали парчиња.

Измешајте ги изматените јајца, малку сол, бибер, сечканиот магдонос, издробениот лук и сувите зачини. На крајот додадете минерална вода.

Во тавче загрејте малку масло и рамномерно распоредете ја подготвената смеса како да печете палачинки. Печете ги палачинките од двете страни додека не поруменат.

Послужете со салата по избор, пишува Coolinarika.

Добар апетит

Поврзани новости