НАЈНОВО

Моја кујнаРецепти

Брз и вкусен ручек: Лазањи со печурки и кашкавал

За денешниот ручек направете брза и вкусна лазања со кашкавал и печурки.

Потребни состојки:

400 г кори за лазања

300 г печурки

3 лажици брашно

3 лажици путер

400 мл млеко

Сол и бибер

Кашкавал

Начин на подготовка:

Ставете ги листовите лазања во врела вода, а рерната вклучете ја на 200 степени. Пропржете ги кромидот и лукот, извадете ги од тавата и растопете путер. Додајте брашно и мешајте 2 минути, потоа прелијте со млеко и мешајте додека да добиете густ сос. Редете во тава малку од сосот, кори, па печурки, сè додека да ги потрошите сите состојки. Наросете со кашкавал и запечете ги во рерна.

Поврзани новости